LT1946AEMS8E
LT1946AEMS8E LT1946AEMS8E - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1946AEMS8E
LT1946AEMS8E - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT1946AEMS8E In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LT®1946A is a fixed frequency step-up DC/DC converter containing an internal 1.5A, 36V switch. Capable of generating 12V at 430mA from a 5V input, the LT1946A is ideal for powering large TFT-LCD panels. The LT1946A switches at 2.7MHz, allowing the use of tiny, low profile inductors and low value ceramic capacitors. Loop compensation can be either internal or external, giving the user flexibility in setting loop compensation and allowing optimized transient response with low ESR ceramic output capacitors. Soft- start is controlled with an external capacitor which determines the input current ramp rate during start up. The 8-lead MSOP package and high switching frequency ensure a low profile overall solution less than 1.1mm high.
FEATURES
■ 1.5A, 36V Internal Switch
■ 2.7MHz Switching Frequency
■ Integrated Soft-Start Function
■ Adjustable Output from VIN to 35V
■ Low VCESAT Switch: 300mV at 1.5A (Typical)
■ 12V at 430mA from a 5V Input
■ Small Thermally Enhanced 8-Lead MSOP Package
APPLICATIONS
■ TFT-LCD Bias Supplies
■ GPS Receivers
■ DSL Modems
■ Local Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈