SS6734-30GUTR
SS6734-30GUTR SS6734-30GUTR - Brand New SILICON LABS IC Chips
Get Quote
Buy Now
SS6734-30GUTR
SS6734-30GUTR - Brand New SILICON LABS IC Chips
Manufacturer Part No: SS6734-30GUTR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSilicon Labs
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SS6735G is a 3-pin low-dropout linear regulator with superior characteristics, which include zero base current loss, very low drop out voltage, and output voltage accuracy of 2%. Typical ground current remains approximately 65mA, for loads ranging from zero to maximum. Dropout voltage at an output current of 100mA is exceptionally low. Built-in output current limiting and thermal limiting provide maximum protection against fault conditions.
FEATURES
Low dropout voltage of 650mV at an output current of 500mA (3.0V output version).
Guaranteed 500mA output current.
Low ground current of 65mA.
Output voltage accuracy of 2% at 1.8V/ 2.0V /2.5V /2.7V/ 3.0V/ 3.3V/ 3.5V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/5.2V
Only needs 4.7mF output capacitor for stability.
Current and thermal limiting.
APPLICATIONS
CD-ROM Drivers.
LAN Cards.
Microprocessors.
DRAM Modules.
Wireless Communication Systems.
Battery Powered Systems.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈