IDH10SG60C
IDH10SG60C IDH10SG60C - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
IDH10SG60C
IDH10SG60C - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: IDH10SG60C In Stock
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesthinQ!™
ProductSchottky Silicon Carbide Diodes
PackagingTube
Part-AliasesIDH10SG60CXK IDH10SG60CXKSA1 SP000607040
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
TechnologySiC
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackagePG-TO220-2
ConfigurationSingle
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Diode-TypeSilicon Carbide Schottky
Current-Reverse-Leakage-Vr90μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.1V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io10A (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr0ns
Capacitance-Vr-F290pF @ 1V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage2.1 V
Ir-Reverse-Current90 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage600 V
Ifsm-Forward-Surge-Current51 A
**ThinQ!™ Generation 5 represents Infneon’s leading edge technology for
The new thinQ!™ Generation 5 has been designed to complement our 650V CoolMOS™ families: this ensures meeting the most stringent application requirements in this voltage range.
Features
■ Vbr at 650V
■ Improved Figure of Merit (Qc x Vf)
■ No reverse recovery charge
■ Soft switching reverse
recovery waveform
■ Temperature independent
switching behavior
■ High operating temperature
(Tj max 175°C)
■ Improved surge capability
■ Pb-free lead plating
■ 10 years manufacturing of SiC diodes
Benefts
■ Higher safety margin against
Overvoltage; best match with
CoolMOS™ 650V products
■ Improved efciency over all
load conditions
■ Increased efciency compared to
Silicon Diode alternatives
■ Reduced EMI compared to snappier
Silicon diode reverse recovery
waveform
■ Highly stable switching performance
■ Reduced cooling requirements
■ Reduced risks of thermal runaway
■ RoHS compliant
■ High quality know-how and capacity
in SiC diode manufacture
Applications
■ Telecom/Server SMPS
■ Solar/UPS
■ PC Silverbox
■ LED/LCD TV
■ Motor Drives
■ HID lighting
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈