REG101NA-5/3K
REG101NA-5/3K REG101NA-5/3K - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
REG101NA-5/3K
REG101NA-5/3K - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: REG101NA-5/3K In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesREG101-5
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000557 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 10V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.06V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min130mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX10 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN+ 1.8 V
Voltage-Regulation-Accuracy1.5 %
Reference-Voltage1.267 V
Dropout-Voltage0.004 V at 2 mA
Dropout-Voltage-Max10 mV at 2 mA
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈