LTC1514CS8-3.3
LTC1514CS8-3.3 LTC1514CS8-3.3 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC1514CS8-3.3
LTC1514CS8-3.3 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1514CS8-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®1514-3.3/LTC1514-5 are micropower switched capacitor DC/DC converters that produce a regulated output voltage by either stepping up or stepping down the input voltage. Output voltage is fixed at either 3.3V (LTC1514-3.3) or 5V (LTC1514-5) by an internal resistor divider.
FEATURES
■ 3.3V or 5V Output Voltages
■ 2V to 10V Input Voltage Range
■ Up to 50mA Output Current
■ Only Three External Capacitors Required
■ Soft Start Limits Inrush Current at Turn-On
■ Low Operating Current: 60µA
■ Low Shutdown Current: 10µA
■ Shutdown Disconnects Load from VIN
■ Short-Circuit and Overtemperature Protected
■ 650kHz Switching Frequency
■ Low-Battery Comparator Active in Shutdown
■ Available in SO-8 Package
APPLICATIOUNS
■ Battery-Operated Equipment
■ Smart Card Readers
■ Local Power Supplies
■ Handheld Instruments
■ Battery Backup Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈