AT89LS8252-12AC
AT89LS8252-12AC AT89LS8252-12AC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89LS8252-12AC
AT89LS8252-12AC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89LS8252-12AC In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LS
PackagingTray
Package-Case44-TQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O32 I/O
Speed12MHz
EEPROM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
• Compatible with MCS® 51 Products
• 8K Bytes of In-System Reprogrammable Downloadable Flash Memory
- SPI Serial Interface for Program Downloading
- Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• 2K Bytes EEPROM
- Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 6V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 12 MHz
• Three-Level Program Memory Lock
• 256 x 8 bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16 bit Timer/Counters
• Nine Interrupt Sources
• Programmable UART Serial Channel
• SPI Serial Interface
• Low Power Idle and Power Down Modes
• Interrupt Recovery From Power Down
• Programmable Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power Off Flag
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈