NJM79L15UA-TE1
NJM79L15UA-TE1 NJM79L15UA-TE1 - Brand New New Japan Radio Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NJM79L15UA-TE1
NJM79L15UA-TE1 - Brand New New Japan Radio Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NJM79L15UA-TE1 In Stock
Contact us
ManufacturerNew Japan Radio
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesNJM79L15
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.004603 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-89
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
Voltage-InputDown to -35V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output-15V
Regulator-TopologyNegative Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation350 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityNegative
Output-Voltage- 15 V
Input-Voltage-MAX- 35 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN- 35 V
Load-Regulation150 mV
Line-Regulation300 mV
■ GENERAL DESCRIPTION
The NJM79L00 series of 3-Terminal Negative Voltage Regulators is constructed using the New JRC Planar epitaxial process. These regulators employ internal current-limiting, and thermal-shutdown, making them essentially indestructible. If adequate heat sinking is provided, they can deliver up to 100mA output current. They are intended as fixed voltage regulators in a wide range of applications including local or on-card regulation for elimination of noise and distribution problems associated with single-point regulation.
■ FEATURES
• Internal Short Circuit Current Limit
• Internal Thermal Overload Protection
• Excellent Ripple Rejection
• Guaranteed 100mAOutput Current
• Output Capacitor recommended electrolytic capacitor
• Bipolar Technology
• Package Outline SOT-89
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay