ADP3301ARZ-3.3
ADP3301ARZ-3.3 ADP3301ARZ-3.3 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP3301ARZ-3.3
ADP3301ARZ-3.3 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP3301ARZ-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesanyCAP®
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 12V
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.1V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Input-Voltage-MAX12 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN3 V
Load-Regulation0.014 mV
GENERAL DESCRIPTION
The ADP3301 is a member of the ADP330x family of precision low dropout anyCAP™* voltage regulators. The ADP3301 stands out from the conventional LDOs with a novel architecture, an enhanced process and a new package. Its patented design includes a noninverting wideband driver and a stage that permits the use of an internal “pole splitting” capacitor to stabilize the feedback loop with a single output capacitor as small as 0.47 µF. This device is stable with any type of capacitor regardless of its ESR (Equivalent Serial Resistance) value, including ceramic types (MLCC) for space restricted applications. The ADP3301 achieves exceptional accuracy of ±0.8% at room temperature and ±1.4% overall accuracy over temperature, line and load regulations. The dropout voltage of the ADP3301 is only 100 mV (typical) at 100 mA.
FEATURES
High Accuracy (Over Line and Load Regulations at +25°C): 60.8%
Ultralow Dropout Voltage: 100 mV Typical @ 100 mA
Requires Only CO = 0.47 μF for Stability
anyCAP™* = Stable with All Types of Capacitors
Current and Thermal Limiting
Low Noise
Dropout Detector
Low Shutdown Current: 1 μA
Several Fixed Voltage Options
3.0 V to 12 V Supply Range
–20°C to +85°C Ambient Temperature Range
Thermally Enhanced SO-8 Package
Excellent Line and Load Regulations
APPLICATIONS
Cellular Telephones
Notebook, Palmtop Computers
Battery Powered Systems
Portable Instruments
Post Regulator for Switching Supplies
Bar Code Scanners
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay