LTC201ACS
LTC201ACS LTC201ACS - Brand New Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
LTC201ACS
LTC201ACS - Brand New Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: LTC201ACS In Stock
Contact us
Manufacturer
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DESCRIPTION
The LTC® 201A, LTC202, and LTC203 are micropower, quad CMOS analog switches which typically dissipate only 250µW from ±15V supplies and 40µW from a single 5V supply. The switches have 65Ω typical on resistance and a very high off resistance. A break-before-make characteristic, inherent in these switches, prevents the shorting of two channels. With a supply voltage of ±15V, the signal range is ±15V. These switches have special charge compensation circuitry which greatly reduces charge injection to a maximum of ±25pC (±15V supplies).
FEATURES
■ Micropower Operation
■ Single 5V or ±15V Supply Operation
■ Low Charge Injection
■ Low Leakage
■ Guaranteed Break Before Make
■ Latch Resistant Design
■ TTL/CMOS Compatible
■ Improved Second Source for DG2O1A/DG202
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay