SBR3A40SA-13
SBR3A40SA-13 SBR3A40SA-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SBR3A40SA-13
SBR3A40SA-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SBR3A40SA-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBRR
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.002258 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSuper Barrier
Current-Reverse-Leakage-Vr400μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If500mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.5 V
Ir-Reverse-Current400 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current50 A
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay