STM32H753AII6
STM32H753AII6 STM32H753AII6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32H753AII6
STM32H753AII6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32H753AII6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32H7
Package-Case169-UFBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-I-O131 I/O
Speed480MHz
Core-ProcessorARM® Cortex®-M7
RAM-Size1M x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.62V ~ 3.6V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size2MB (2M x 8)
Data-ConvertersA/D 36x16b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Standard-Package2,496
PackageTray
Description
STM32H753xI devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 480 MHz. The Cortex® -M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm® double-precision (IEEE 754 compliant) and single precision dataprocessing instructions and data types. STM32H753xI devices support a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) to enhance application security.
Features
Core
• 32-bit Arm® Cortex®-M7 core with doubleprecision FPU and L1 cache: 16 Kbytes of data and 16 Kbytes of instruction cache; frequency up to 480 MHz, MPU, 1027 DMIPS/ 2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP
instructions
Memories
• 2 Mbytes of Flash memory with read-whilewrite support
• Dual mode Quad-SPI memory interface running up to 133 MHz
• Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus: SRAM, PSRAM, SDRAM/LPSDR SDRAM, NOR/NAND Flash memory clocked up to 100 MHz in
Synchronous mode
• CRC calculation unit
Security
• Up to 168 I/O ports with interrupt capability
Reset and power management
• 3 separate power domains which can be independently clock-gated or switched off:
– D1: high-performance capabilities
– D2: communication peripherals and timers
– D3: reset/clock control/power management
• 1.62 to 3.6 V application supply and I/Os
• POR, PDR, PVD and BOR
• Dedicated USB power embedding a 3.3 V internal regulator to supply the internal PHYs
• Embedded regulator (LDO) with configurable scalable output to supply the digital circuitry
• Voltage scaling in Run and Stop mode (6 configurable ranges)
• Backup regulator (~0.9 V)
• Voltage reference for analog peripheral/VREF+
• Low-power modes: Sleep, Stop, Standby and VBAT supporting battery charging
Low-power consumption
• VBAT battery operating mode with charging capability
• CPU and domain power state monitoring pins
• 2.95 µA in Standby mode (Backup SRAM OFF, RTC/LSE ON)
Clock management
• Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz HSI48, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
Applications
• Motor drive and application control
• Medical equipment
• Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
• Printers, and scanners
• Alarm systems, video intercom, and HVAC
• Home audio appliances
• Mobile applications, Internet of Things
• Wearable devices: smart watches.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay