LQH5BPN2R2NT0L
LQH5BPN2R2NT0L LQH5BPN2R2NT0L - Brand New Murata Electronics Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LQH5BPN2R2NT0L
LQH5BPN2R2NT0L - Brand New Murata Electronics Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LQH5BPN2R2NT0L In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesLQH5BP_T0
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating2.6A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height2 mm
Length5 mm
Width5 mm
Package-Case2020 (5050 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance±20%
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max0.086" (2.20mm)
Ratings-
Diameter-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency-
Inductance-Frequency2.2μH
DC resistance (DCR)36 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor-
Self Resonant Frequency55MHz
Frequency-Test100kHz
Lead-Diameter-
Maximum-DC-Current4 A
Maximum-DC-Resistance0.03 Ohms
Self-Resonant-Frequency55 MHz
Core-MaterialFerrite Core
Q-Minimum-
General Description
The AOZ1019 evaluation board is a fully assembled and tested circuit board built with the AOZ1019 buck regulator IC. It outputs a preset or adjustable voltage and up to 2A of continuous current. The evaluation board requires an input voltage from 4.5V to 16V. The output voltage is preset and can be adjusted from 0.8V to VIN–0.4V
The AOZ1019-EVA circuit features include; current limit, short circuit protection, input under voltage lock out, internal soft start and thermal shut down. It operates at a fixed 500kHz switching frequency. The current mode control and integrated internal MOSFET minimize component count, board area and total cost.
The AOZ1019 comes in an SO-8 package and is rated over a -40°C to +85°C ambient temperature range.
Features
● 4.5V to 16V operating input voltage range
● Output voltage was preset to 3.3V, adjustable down to 0.8V
● 2A continuous output current
● Fixed 500kHz PWM operation
● Internal soft start
● Cycle-by-cycle current limit
● Short-circuit protection
● Thermal shutdown
Applications
● Point of load DC/DC conversion
● PCIe graphics cards
● Set top boxes
● DVD drives and HDD
● LCD panels
● Cable modems
● Telecom/networking/datacom equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay