CD1005-S0180R
CD1005-S0180R CD1005-S0180R - Brand New BOURNS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
CD1005-S0180R
CD1005-S0180R - Brand New BOURNS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: CD1005-S0180R In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1005 (2512 Metric)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package1005
SpeedSmall Signal =
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50nA @ 80V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 100mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max80V
Current-Average-Rectified-Io100mA
Reverse-Recovery-Time-trr4ns
Capacitance-Vr-F4pF @ 1V, 100MHz
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 125°C
General Information
The markets of portable communications, computing and video equipment are challenging the semiconductor industry to develop increasingly smaller electronic components .Bourns offers small-signal high-speed Switching Diodes for switching digital signal applications, in compact chip package 0603 and 1005 size format, which offer PCB real estate savings and are considerably smaller than competitive parts. The Switching Diodes offer a forward current of 100 mA or 150 mA, a reverse voltage of 80 V or 75 V and also have a low leakage reverse current option. The diodes are lead-free with Cu/Ni/Au plated terminations and are compatible with lead-free manufacturing processes, conforming to many industry and government regulations on lead-free components. Bourns® Chip Diodes conform to JEDEC standards, easy to handle on standard pick and place equipment and their flat configuration makes roll away much more difficult.
Features
■ Lead free as standard
■ RoHS compliant*
■ Leadless
■ High speed
Applications
■ Cellular phones
■ PDAs
■ Desktop PCs and notebooks
■ Digital cameras
■ MP3 players
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay