GLS36VF1601G-70-4I-EKE
GLS36VF1601G-70-4I-EKE GLS36VF1601G-70-4I-EKE - Brand New Greenliant IC Chips
Get Quote
Buy Now
GLS36VF1601G-70-4I-EKE
GLS36VF1601G-70-4I-EKE - Brand New Greenliant IC Chips
Manufacturer Part No: GLS36VF1601G-70-4I-EKE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGreenliant
Product CategoryIC Chips
Product-CategoryFlash Memory
RoHSDetails
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOP-48
Memory-Size16 Mbit
Memory-TypeFlash
Speed70 ns
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Supply-Current-Max15 mA
Operating-Temperature-Range+ 85 C
SeriesGLS36VF1601G
PackagingTube
BrandGreenliant
Timing-TypeAsynchronous
TradenameNANDrive
Unit-Weight1.244 lbs
Product Details
__
[ Greenliant ]
Product Description
The GLS85LS1002A / 1004A / 1008B / 1016B / 1032B / 1064B Industrial Temperature and Commercial Temperature SATA NANDrive™ devices (referred to as “SATA NANDrive” in this datasheet) are fully integrated solid state drives. They combine an advanced Greenliant NAND controller and 2, 4, 8, 16, 32 or 64 GByte of NAND flash in a multi-chip package. These products are ideal for embedded and portable applications that require smaller form factor and more reliable data storage.
SATA NANDrive is a single device, solid state drive (SSD) that provides the functionality and compatibility of a complete SATA hard disk drive (HDD) in a 14 mm x 24 mm BGA package for easy, space saving mounting to a system motherboard. These products surpass traditional storage in their small size, security, reliability, ruggedness and low power consumption.
SATA NANDrive devices are offered in a 145-ball BGA, 1 mm ball pitch package.
Features
● Industry Standard Serial ATA (SATA) Host Interface
- SATA 1.5 Gb/s or SATA 3.0 Gb/s 1)
- ATA/ATAPI-8 compliant
- Supports 48-bit address feature set
● Performance
- Sequential data read -
Up to 110 MByte/sec
- Sequential data write -
Up to 60 MByte/sec
* measured using 128 KByte transfer size
● Power Management
- 3.3V and 1.2Vpower supply