T491A475M016AT
T491A475M016AT T491A475M016AT - Brand New KEMET Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
T491A475M016AT
T491A475M016AT - Brand New KEMET Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: T491A475M016AT In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesT491
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance4.7μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance±20%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance4 Ohm
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Manufacturer-Size-CodeA
PRODUCT DESCRIPTION
These devices extend the advantages of solid tantalum technology to today’s surface mount circuit applications. Complementing multilayer ceramic chip convenience with capacitance ratings through 1500 µF, tantalum chip capacitors permit circuitdesigners to take full advantage of the benefits of surface mount technology.
SOLID TANTALUM CHIP CAPACITORS
T491 SERIES - Precision Molded Chip
FEATURES
• Meets or Exceeds EIA Standard 535BAAC
• Taped and Reeled per EIA 481-1
• Symmetrical, Compliant Terminations
• Optional Gold-plated Terminations
• Laser-marked Case
• 100% Surge current test on C, D, E, U, V, X sizes
• Halogen Free Epoxy
• Capacitance: 0.1 μF to 1000 μF
• Tolerance: ±10%, ±20%
• Voltage: 2.5-50 VDC
• Extended Range Values
• Low Profile Case Sizes
• RoHS Compliance & Lead Free Terminations
(See www.kemet.com for transition information)
• Operating Temperature: -55˚C to +125˚C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay