SIP21106DT-475-E3
SIP21106DT-475-E3 SIP21106DT-475-E3 - Brand New ROHM Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
SIP21106DT-475-E3
SIP21106DT-475-E3 - Brand New ROHM Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: SIP21106DT-475-E3 Out of Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output150mA
Voltage-Output4.75V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.16V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min170mA
DESCRIPTION
The SiP21106 BiCMOS 150 mA low noise LDO voltage regulators are the perfect choice for low battery operated low powered applications. An ultra low ground current and low dropout voltage of 135 mV at 150 mA load helps to extend battery life for portable electronics. Systems requiring a quiet voltage source, such as RF applications, will benefit from the SiP21106 low output noise.
FEATURES
• SC70-5L (2.1 mm x 2.1 mm x 0.95 mm)