B16-75HCP
B16-75HCP B16-75HCP - Brand New EON IC Chips
Get Quote
Buy Now
B16-75HCP
B16-75HCP - Brand New EON IC Chips
Manufacturer Part No: B16-75HCP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerEON
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
• Single power supply operation
- Full voltage range: 2.7-3.6 volt
• 16 M-bit Serial Flash
- 16 M-bit/2048 K-byte/8192 pages
- 256 bytes per programmable page
• High performance
- 100MHz clock rate
• Low power consumption
- 5 mA typical active current
- 1 μA typical power down current
• Flexible Sector Architecture:
- Two 4-Kbyte, one 8-Kbyte, one 16-Kbyte, one 32-Kbyte, and thirty one 64-Kbyte sectors
• Software and Hardware Write Protection:
- Write Protect all or portion of memory via software
- Enable/Disable protection with WP# pin
• High performance program/erase speed
- Byte program time: 7µs typical
- Page program time: 1.5ms typical
- Sector erase time: 300 to 800ms typical
- Chip erase time: 18 Seconds typical
• Minimum 100K endurance cycle
• Package Options
- 8 pins SOP 200mil body width
- 8 contact VDFN
- 16 pin SOP 300mil body width
- All Pb-free packages are RoHS compliant
• Commercial and industrial temperature Range
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay