CY7C1363S-133AXC
CY7C1363S-133AXC CY7C1363S-133AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1363S-133AXC
CY7C1363S-133AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1363S-133AXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case100-LQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x14)
Memory Capacity9M (512K x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed133MHz
Format-MemoryRAM
Functional Description[1]
The CY7C1361C/CY7C1363C is a 3.3V, 256K x 36/512K x 18 Synchronous Flow- through SRAMs, respectively designed to interface with high-speed microprocessors with minimum glue logic. Maximum access delay from clock rise is 6.5 ns (133-MHz version). A 2-bit on-chip counter captures the first address in a burst and increments the address automatically for the rest of the burst access.
Features
• Supports 100, 133-MHz bus operations
• Supports 100-MHz bus operations (Automotive)
• 256K × 36/512K × 18 common I/O
• 3.3V –5% and +10% core power supply (VDD)
• 2.5V or 3.3V I/O power supply (VDDQ)
• Fast clock-to-output times
— 6.5 ns (133-MHz version)
• Provide high-performance 2-1-1-1 access rate
• User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
• Separate processor and controller address strobes
• Synchronous self-timed write
• Asynchronous output enable
• TQFP Available with 3-Chip Enable and 2-Chip Enable
• IEEE 1149.1 JTAG-Compatible Boundary Scan
• “ZZ” Sleep Mode option
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay