LM4040CIM3X-10
LM4040CIM3X-10 LM4040CIM3X-10 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040CIM3X-10
LM4040CIM3X-10 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040CIM3X-10 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM4040-N
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007090 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage10V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient100ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz180μVrms
Current-Cathode100μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage10 V
Initial-Accuracy0.5 %
Series-VREF-Input-Voltage-Max2.5 V
Shunt-Current-Max15 mA
LM4040CIM3X-10 Description
The Texas Instruments LM4040CIM3X-10 is a high-performance, low-power reference voltage for those space-critical applications.The LM4040CIM3X-10 has a stable reverse breakdown voltage over a wide voltage range, and it has an output voltage of 10 V. The LM4040CIM3X-10 has a stable reverse breakdown voltage over a wide voltage range.
LM4040CIM3X-10 Features
• SOT-23 AEC Q-100 Grades 1 and 3 Available
• Small Packages: SOT-23, TO-92, and SC70
• No Output Capacitor Required
• Tolerates Capacitive Loads
• Fixed Reverse Breakdown Voltages of 2.048 V, 2.5 V, 3 V, 4.096 V, 5 V, 8.192 V, and 10 V
• Key Specifications (2.5-V LM4040-N)
– Output Voltage Tolerance (A Grade, 25°C): ±0.1% (Maximum)
– Low Output Noise (10 Hz to 10 kHz): 35 μVrms (Typical)
– Wide Operating Current Range: 60 μA to 15 mA
– Industrial Temperature Range: −40°C to +85°C
– Extended Temperature Range: −40°C to +125°C
– Low Temperature Coefficient: 100 ppm/°C (Maximum)
LM4040CIM3X-10 Applications
• Portable, Battery-Powered Equipment
• Data Acquisition Systems
• Instrumentation
• Process Controls
• Energy Management
• Product Testing
• Automotives
• Precision Audio Components
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay