LM2596HVT-3.3
LM2596HVT-3.3 LM2596HVT-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM2596HVT-3.3
LM2596HVT-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM2596HVT-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LM2596 series of regulators are monolithic integrated circuits ideally suited for easy and convenient design of a step-down switching regulator(buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 3.0A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5.0V,12V, and an adjustable output version.
FEATURES
3.3V, 5.0V, 12V, and Adjustable Output Versions
Adjustable Version Output Voltage Range, 1.2 to 37V +/- 4%. Maximum Over Line and Load Conditions
Guaranteed 3.0A Output Current
Wide Input Voltage Range
Requires Only 4 External Components
150kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
High Efficiency
Uses Readily Available Standard Inductors
Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Moisture Sensitivity Level 3
Applications
Simple High-Efficiency Step-Down(Buck) Regulator
Efficient Pre-Regulator for Linear Regulators
On-Card Switching Regulators
Positive to Negative Converter(Buck-Boost)
Negative Step-Up Converters
Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay