AT89C2051-24PU
AT89C2051-24PU AT89C2051-24PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89C2051-24PU
AT89C2051-24PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89C2051-24PU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Series89C
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.079719 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-PDIP
Number-of-I-O15 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLED
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size2KB (2K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 6 V
Interface-TypeUART
Core8051
Processor-SeriesAT89x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max6 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency24 MHz
Input/output15 I/O
Data-RAM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Description
Features
• Compatible with MCS®-51Products
• 2K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
– Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 6V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz
• Two-level Program Memory Lock
• 128 x 8-bit Internal RAM
• 15 Programmable I/O Lines
• Two 16-bit Timer/Counters
• Six Interrupt Sources
• Programmable Serial UART Channel
• Direct LED Drive Outputs
• On-chip Analog Comparator
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay