SN74S20N
SN74S20N SN74S20N - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
SN74S20N
SN74S20N - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Manufacturer Part No: SN74S20N In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryGates and Inverters
Series74S
ProductSingle-Function Gate
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.032734 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range0 C to + 70 C
Package-CasePDIP-14
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package14-PDIP
Number-of-Circuits2 Circuits
IC Number of Gates2 Gate
Number-of-Inputs4 Inputs
Quiescent Current8mA
Current-Output-High-Low1mA, 20mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL5ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeNAND Gate
Logic-Level-Low0.8V
Logic-Level-High2V
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min4.75 V
Logic-FamilyS
Propagation Delay5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 1 mA
Low-Level-Output-Current20 mA
Number-of-Input-Lines8 Input
Number-of-Output-Lines2 Output
Logic-FunctionNAND
Product Description
Features
• 24 integrated diodes in a single package offers 12 channel, dual rail clamping action
• Provides proper bus termination independent of external line or card loading conditions
• Schottky diode technology; excellent forward voltage and reverse recovery characteristics
• Enhanced performance over existing device
• 16-pin SOIC package
Applications
• Local high speed bus termination for all popular RISC and embedded microprocessor applications
• High speed memory and SDRAM memory bus termination
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay