SN74LVCH16240ADGGR
SN74LVCH16240ADGGR SN74LVCH16240ADGGR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74LVCH16240ADGGR
SN74LVCH16240ADGGR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74LVCH16240ADGGR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVCH
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007873 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels16 Channels
Voltage-Supply1.65 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-TSSOP
Number-of-Elements4 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting
Operating-Supply-Current20 uA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-FamilyLVC
Propagation Delay5 ns at 2.7 V 4.2 ns at 3.3 V
High-Level-Output-Current- 24 mA
Low-Level-Output-Current24 mA
Number-of-Input-Lines16 Input
Number-of-Output-Lines3 Output
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay