DF57H-2S-1.2C
DF57H-2S-1.2C DF57H-2S-1.2C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF57H-2S-1.2C
DF57H-2S-1.2C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF57H-2S-1.2C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorWhite
SeriesDF57H
ProductConnectors
TypeCrimp Socket
PackagingBulk
Mounting-Style-
Current-Rating1 A to 2 A
Termination-StyleCrimp
Voltage-Rating50 V
Width3.15 mm
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Connector-TypeReceptacle
Electrical contact materialsPhosphor Bronze
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions2 Positions
Pitch0.047" (1.20mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-TypeSwing Lock
Housing-MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact-PlatingTin
Wire-Gauge-AWG34-32
ApplicationWire to Board
■ Features
1.Reinforced lock structure with swing lock
3.Highly reliable contact structure
Despite the low-profile design, with a stacking height of 1.4mm, an effective mating length of 0.42mm is achieved. The structure features two-point contact terminal geometry with high contact reliability.
4.Solder wicking prevention
The integral molding eliminates any gap between the terminals and case to prevent solder wicking.
5.Case disengagement prevention
6.Cost countermeasure
Terminals and metal fittings are collectively integrated into the molding to reduce assembly cost.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay