74LVC16374ADGGRG4
74LVC16374ADGGRG4 74LVC16374ADGGRG4 - Brand New Texas Instruments Flip Flops
Get Quote
Buy Now
74LVC16374ADGGRG4
74LVC16374ADGGRG4 - Brand New Texas Instruments Flip Flops
Manufacturer Part No: 74LVC16374ADGGRG4 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Flip Flops
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryFlip-Flop
Series74LVC
TypeD-Type
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeTri-State, Non-Inverted
FunctionStandard
Voltage-Supply1.65 V ~ 3.6 V
Frequency-Clock150MHz
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL4.5ns @ 3.3V, 50pF
Current-Quiescent20μA
Number-of-Bits-per-Element8
Trigger-TypePositive Edge
Input-Capacitance5pF
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16374A is a 16-bit edge-triggered flip-flop featuringseparate D-type inputs for each flip-flop and 3-State outputs for bus oriented applications. The 74LVC16374A consists of 2 sections of eight positive edge- triggered flip-flops. A clock (CP) input and an output enable (OE) are provided for each octal. Inputs can be driven from either 3.3V or 5V devices. In 3-State operation, outputs can handle 5V. These features allow the use of these devices in a mixed 3.3V/5V environment.
FEATURES
• 5 volt tolerant inputs/outputs for interfacing with 5V logic
• Wide supply voltage range of 1.2 V to 3.6 V
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTETM flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• All data inputs have bus hold (74LVCH16374A only)
• High impedance when VCC = 0
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay