AP2127K-2.5TRG1
AP2127K-2.5TRG1 AP2127K-2.5TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2127K-2.5TRG1
AP2127K-2.5TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2127K-2.5TRG1 In Stock
SeriesAP2127K
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output300mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.17V @ 300mA
General Description
The AP2127 Series are positive voltage regulator ICs fabricated by CMOS process.
AP2127 has 1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V, 4.2V, 4.75V, 5.2V fixed voltage versions and 0.8V to 5.5V adjustable voltage versions.
AP2127 series are available in SOT-23-5 Package.
Features
· Wide Operating Voltage: 2.5V to 6V
· High Output Voltage Accuracy: ±2%
· High Ripple Rejection:
[email protected] f=1kHz, [email protected] f=10kHz
· Low Standby Current: 0.1µA
· Low Dropout Voltage: [email protected] for
VOUT=3.3V, [email protected] for VOUT=5.2V
· Low Quiescent Current: 60µA Typical
· Low Output Noise: 60µ [email protected] =0.8V
· Short Current Limit: 50mA
· Over Temperature Protection
· Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor:
1µF for CIN and COUT
· Excellent Line/Load Regulation
· Soft Start Time: 50µs
· Auto Discharge Resistance: RDS(ON)=60Ω
Applications
· Datacom
· Notebook Computers
· Mother Board
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay