GS1117AD33F
GS1117AD33F GS1117AD33F - Brand New GLOBALTECHSEMI IC Chips
Get Quote
Buy Now
GS1117AD33F
GS1117AD33F - Brand New GLOBALTECHSEMI IC Chips
Manufacturer Part No: GS1117AD33F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGLOBALTECHSEMI
Product CategoryIC Chips
Description
The GS1117 is a low dropout three terminal regulator with 800mA output current capability. The output voltage is adjustable with the use of a resistor divider. For fixed output voltage versions, the output voltage is internally set at 2.5V, 2.85V, 3.3V or 5V. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.4V at maximum output current.
Features
•Dropout Voltage 1.2V at 800mA Output Current
•Fast Transient Response
•Line Regulation typically at 0.015%
•Load Regulation typically at 0.1%
•Internal thermal limiting
•Adjustable Output Voltage or Fixed 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
•Standard 3-Pin Power Packages
Applications
• SCSI-2 Active Terminator
• Post Regulator for Switching Supply
• Battery Chargers
• Constant-Current Regulators
• PC Add-On Card
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay