LP3962ESX-1.8
LP3962ESX-1.8 LP3962ESX-1.8 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3962ESX-1.8
LP3962ESX-1.8 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3962ESX-1.8 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-Input2.5 V ~ 7 V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2A
General Description
Features
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
◆ High PSSR:-80dB at 1KHz
◆ < 0.01uA Standby Current When Shutdown
◆ Available in SC-70-5 Package
◆ TTL-Logic-Controlled Shutdown Input
◆ Ultra-Fast Response in Line/Load transient
◆ Current Limiting and Thermal Shutdown Protection
◆ Quick start-up (typically 50uS)
Applications
◇ Portable Media Players/MP3 players
◇ Cellular and Smart mobile phone
◇ LCD
◇ DSC Sensor
◇ Wireless Card
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay