SST39SF010A-70-4I-NHE
SST39SF010A-70-4I-NHE SST39SF010A-70-4I-NHE - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
SST39SF010A-70-4I-NHE
SST39SF010A-70-4I-NHE - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: SST39SF010A-70-4I-NHE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST39 MPF™
PackagingTube Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CasePLCC-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed70ns
ArchitectureSector
Format-MemoryFLASH
StandardNot Supported
Interface-TypeParallel
Organization128 k x 8
Supply-Current-Max25 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Timing-TypeAsynchronous
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Organized as 128K x8 / 256K x8 / 512K x8
• Single 4.5-5.5V Read and Write Operations
• Superior Reliability
– Endurance: 100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption
(typical values at 14 MHz)
– Active Current: 10 mA (typical)
– Standby Current: 30 µA (typical)
• Sector-Erase Capability
– Uniform 4 KByte sectors
• Fast Read Access Time:
– 55 ns
– 70 ns
• Latched Address and Data
• Automatic Write Timing
– Internal VPP Generation
• Fast Erase and Byte-Program
– Sector-Erase Time: 18 ms (typical)
– Chip-Erase Time: 70 ms (typical)
– Byte-Program Time: 14 µs (typical)
– Chip Rewrite Time:
2 seconds (typical) for SST39SF010A
4 seconds (typical) for SST39SF020A
8 seconds (typical) for SST39SF040
• End-of-Write Detection
– Toggle Bit
– Data# Polling
• TTL I/O Compatibility
• JEDEC Standard
– Flash EEPROM Pinouts and command sets
• Packages Available
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP (8mm x 14mm)
– 32-pin PDIP
• All devices are RoHS compliant
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay