PIC16F685-I/SS
PIC16F685-I/SS PIC16F685-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F685-I/SS
PIC16F685-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F685-I/SS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O18 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size7KB (4K x 14)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C SPI SSP
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output18 I/O
Data-RAM-Size256 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
Data-ROM-TypeFlash
DEVICE OVERVIEW
High-Performance RISC CPU:
• Only 35 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 20 MHz oscillator/clock input
- DC – 200 ns instruction cycle
• Interrupt Capability
• 8-Level Deep Hardware Stack
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- Factory calibrated to ± 1%
- Software selectable frequency range of 8 MHz to 32 kHz
- Software tunable
- Two-Speed Start-up mode
- Crystal fail detect for critical applications
- Clock mode switching during operation for power savings
• Power-Saving Sleep mode
• Wide Operating Voltage Range (2.0V-5.5V)
• Industrial and Extended Temperature Range
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRTE) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR) with Software Control Option
• Multiplexed Master Clear/Input Pin
• Programmable Code Protection
• High Endurance Flash/EEPROM Cell:
- 100,000 write Flash endurance
- 1,000,000 write EEPROM endurance
- Flash/Data EEPROM retention: > 40 years
• Enhanced USART Module:
- Supports RS-485, RS-232 and LIN 2.0
- Auto-Baud Detect
- Auto-wake-up on Start bit
Low-Power Features:
• Standby Current:
- 50 nA @ 2.0V, typical
• Operating Current:
- 11 μA @ 32 kHz, 2.0V, typical
- 220 μA @ 4 MHz, 2.0V, typical
• Watchdog Timer Current:
- <1 μA @ 2.0V, typical
Peripheral Features:
• 17 I/O Pins and 1 Input-Only Pin:
- High current source/sink for direct LED drive
- Interrupt-on-Change pin
- Individually programmable weak pull-ups
- Ultra Low-Power Wake-up (ULPWU)
• Analog Comparator Module with:
- Two analog comparators
- Programmable on-chip voltage reference (CVREF) module (% of VDD)
- Comparator inputs and outputs externally accessible
- SR Latch mode
- Timer 1 Gate Sync Latch
- Fixed 0.6V VREF
• A/D Converter:
- 10-bit resolution and 12 channels
• Timer0: 8-bit Timer/Counter with 8-bit Programmable Prescaler
• Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Timer1 Gate (count enable)
- Option to use OSC1 and OSC2 in LP mode as Timer1 oscillator if INTOSC mode selected
• Timer2: 8-bit Timer/Counter with 8-bit Period Register, Prescaler and Postscaler
• Enhanced Capture, Compare, PWM+ Module:
- 16-bit Capture, max resolution 12.5 ns
- Compare, max resolution 200 ns
- 10-bit PWM with 1, 2 or 4 output channels, programmable “dead time”, max frequency 20 kHz
- PWM output steering control
• Synchronous Serial Port (SSP):
- SPI mode (Master and Slave)
• I2C™ (Master/Slave modes):
- I2C™ address mask
• In-Circuit Serial ProgrammingTM (ICSPTM) via Two Pins
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay