XC62FP2502PR
XC62FP2502PR XC62FP2502PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC62FP2502PR
XC62FP2502PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC62FP2502PR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategoryIC Chips
■ General Description
SOT-23 (150mW), SOT-89 (500mW) and TO-92 (300mW) packages are available.
◆ CMOS Low Power Consumption
◆ Small Input-Output Voltage Differential : 0.12V @ 100mA, 0.38V @ 200mA
◆ Maximum Output Current : 250mA (VOUT=5.0V)
◆ Output Voltage Range : 2.0V~6.0V
◆ Highly Accurate : ±2% (±1%)
■ Features
Maximum Output Current : 250mA (within max. power dissipation, VOUT = 5.0V)
Output Voltage Range : 2.0V ~ 6.0V in 0.1V increments (1.5V ~ 1.9V for custom products)
Highly Accurate: Output voltage ±2% (±1% for semi-custom products)
Low Power Consumption : Typ. 2.0µA @ VOUT=5.0V
Output Voltage Temperature Characteristics : Typ. ±100ppm/°C
Input Stability : Typ. 0.2%/V
Small Input-Output Differential : IOUT = 100mA @ VOUT = 5.0V with a 0.12V differential.
Ultra Small Packages : SOT-23 (150mW) mini-mold, SOT-89 (500mW) mini-power mold TO-92 (300mW)
■ Applications
● Battery Powered Equipment
● Palmtops
● Portable Cameras and Video Recorders
● Reference Voltage Sources
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay