LP3985IBPX-2.5
LP3985IBPX-2.5 LP3985IBPX-2.5 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LP3985IBPX-2.5
LP3985IBPX-2.5 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LP3985IBPX-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
MfrNational Semiconductor
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
Features
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
◆ High PSSR:-80dB at 1KHz
◆ < 0.01uA Standby Current When Shutdown
◆ Available in SC-70-5 Package
◆ TTL-Logic-Controlled Shutdown Input
◆ Ultra-Fast Response in Line/Load transient
◆ Current Limiting and Thermal Shutdown Protection
◆ Quick start-up (typically 50uS)
Applications
◇ Portable Media Players/MP3 players
◇ Cellular and Smart mobile phone
◇ LCD
◇ DSC Sensor
◇ Wireless Card
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay