AT49F002-55PI
AT49F002-55PI AT49F002-55PI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT49F002-55PI
AT49F002-55PI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT49F002-55PI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-DIP
Memory Capacity2M (256K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed55ns
Format-MemoryFLASH
Description
The AT49F002(N)(T) is a 5-volt only in-system reprogrammable Flash memory. Its 2 megabits of memory is organized as 262,144 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS technology, the device offers access times to 55 ns with power dissipation of just 275 mW over the commercial temperature range.
Features
• Single-voltage Operation
– 5V Read
– 5V Reprogramming
• Fast Read Access Time - 55 ns
• Internal Program Control and Timer
• Sector Architecture
– One 16K Byte Boot Block with Programming Lockout
– Two 8K Byte Parameter Blocks
– Two Main Memory Blocks (96K, 128K Bytes)
• Fast Erase Cycle Time - 10 seconds
• Byte-by-byte Programming - 10 µs/Byte Typical
• Hardware Data Protection
• DATA Polling for End of Program Detection
• Low Power Dissipation
– 50 mA Active Current
– 100 µA CMOS Standby Current
• Typical 10,000 Write Cycles
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay