MC33761SNT1-028
MC33761SNT1-028 MC33761SNT1-028 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC33761SNT1-028
MC33761SNT1-028 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC33761SNT1-028 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package5-TSOP
Voltage-InputUp to 12V
Current-Output80mA
Voltage-Output2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.16V @ 80mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min100mA
**The MC33761 is an Low DropOut (LDO) regulator featuring excellent noise
Features
• Ultra−Low Noise: 150 nV/√Hz @ 100 Hz, 40 VRMS
100 Hz−100 kHz Typical, Iout = 60 mA, Co = 1.0 F
• Fast Response Time from OFF to ON: 40 s Typical at a 200 Hz
Repetition Rate
• Ready for 1.0 V Platforms: ON with a 900 mV High Level
• Nominal Output Current of 80 mA with a 100 mA Peak Capability
• Typical Dropout of 90 mV @ 30 mA, 160 mV @ 80 mA
• Ripple Rejection: 70 dB @ 1.0 kHz
• 1.5% Output Precision @ 25°C
• Thermal Shutdown
• Vout Available at 2.5 V, 2.8 V, 2.9 V, 3.0 V, 5.0 V
• Operating Range from −40 to +85°C
• Dual Version is Available as MC33762
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• Noise Sensitive Circuits: VCOs RF Stages, etc.
• Bursting Systems (TDMA Phones)
• All Battery Operated Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay