STM32F100VET6
STM32F100VET6 STM32F100VET6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F100VET6
STM32F100VET6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F100VET6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Unit-Weight0.046530 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-LQFP (14x14)
Number-of-I-O80 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size32K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size512KB (512K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency24 MHz
Data-RAM-Size32 kB
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F100xx value line family incorporates the high-performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 24 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 512 Kbytes and SRAM up to 32 Kbytes), a flexible static memory control (FSMC) interface (for devices offered in packages of 100 pins and more) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, three SPIs, one HDMI CEC, up to three USARTs and 2 UARTS), one 12-bit ADC, two 12-bit DACs, up to 9 general-purpose 16-bit timers and an advanced-control PWM timer.
The STM32F100xx high-density value line family operates in the –40 to +85 °C and –40 to +105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F100xx value line family includes devices in three different packages ranging from 64 pins to 144 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
– 24 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS /MHz (Dhrystone 2.1) performance
– Single-cycle multiplication and hardware division
■ Memories
– 256 to 512 Kbytes of Flash memory
– 24 to 32 Kbytes of SRAM
– Flexible static memory controller with 4 Chip Selects. Supports SRAM, PSRAM and NOR memories
– LCD parallel interface, 8080/6800 modes
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-24 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
■ Serial wire debug (SWD) and JTAG I/F
■ DMA
– 12-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
■ 1 × 12-bit, 1.2 µs A/D converter (up to 16 ch.)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
■ 2 × 12-bit D/A converters
■ Up to 112 fast I/O ports
– 51/80/112 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
■ Up to 16 timers
– Up to seven 16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– One 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
– Two 16-bit timers, each with IC/OC/OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
– Two watchdog timers
– SysTick timer: 24-bit downcounter
– Two 16-bit basic timers to drive the DAC
■ Up to 11 communications interfaces
– Up to two I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 3 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– Up to 2 UARTs
– Up to 3 SPIs (12 Mbit/s)
– Consumer electronics control (CEC) I/F
■ CRC calculation unit, 96-bit unique ID
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay