DS1869-010
DS1869-010 DS1869-010 - Brand New DALLS IC Chips
Get Quote
Buy Now
DS1869-010
DS1869-010 - Brand New DALLS IC Chips
Manufacturer Part No: DS1869-010 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerDALLS
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The DS1869 DallastatTM is a digital rheostat or potentiometer. This device provides 64 possible uniform tap points over the entire resistive range. The standard resistive ranges are 10 kΩ, 50 kΩ, and 100 kΩ. The Dallastat can be controlled by either a switch contact closure input or a digital source input such as a CPU. The DS1869 operates from 3V or 5V supplies. Wiper position is maintained in the absence of power through the use of a EEPROM memory cell array. The EEPROM cell array will withstand more than 50,000 writes.
FEATURES
● Replaces mechanical variable resistors
● Operates from 3V or 5V supplies