MIC39100-2.5BSTR
MIC39100-2.5BSTR MIC39100-2.5BSTR - Brand New Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC39100-2.5BSTR
MIC39100-2.5BSTR - Brand New Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC39100-2.5BSTR In Stock
Contact us
Manufacturer
Product CategoryLinear Voltage Regulators
MfrMicrochip Technology
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
The MIC39100, MIC39101, and MIC39102 are 1A low-dropout linear voltage regulators that provide low-voltage, high-current output from an extremely small package. Utilizing Micrel’s proprietary Super βeta PNP™ pass element, the MIC39100/1/2 offers extremely low dropout (typically 410mV at 1A) and low ground current (typically 11mA at 1A).
Features
• Fixed and adjustable output voltages to 1.24V
• 410mV typical dropout at 1A
Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
Ideal for 2.5V to 1.8V conversion
• 1A minimum guaranteed output current
• 1% initial accuracy
• Low ground current
• Current limiting and thermal shutdown
• Reversed-battery protection
• Reversed-leakage protection
• Fast transient response
• Low-profile SOT-223 package
• Power SO-8 package
Applications
• LDO linear regulator for PC add-in cards
• PowerPC™ power supplies
• High-efficiency linear power supplies
• SMPS post regulator
• Multimedia and PC processor supplies
• Battery chargers
• Low-voltage microcontrollers and digital logic
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay