AT89S8253-24PI
AT89S8253-24PI AT89S8253-24PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89S8253-24PI
AT89S8253-24PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89S8253-24PI In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89S
PackagingTube
Package-Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O32 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size2K x 8
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size12KB (12K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
• Compatible with MCS®-51 Products
• 12K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Program Memory
– SPI Serial Interface for Program Downloading
– Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
• 2K Bytes EEPROM Data Memory
– Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
• 64-byte User Signature Array
• 2.7V to 5.5V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz (in x1 and x2 Modes)
• Three-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Nine Interrupt Sources
• Enhanced UART Serial Port with Framing Error Detection and Automatic Address Recognition
• Enhanced SPI (Double Write/Read Buffered) Serial Interface
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Programmable Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power-off Flag
• Flexible ISP Programming (Byte and Page Modes)
– Page Mode: 64 Bytes/Page for Code Memory, 32 Bytes/Page for Data Memory
• Four-level Enhanced Interrupt Controller
• Programmable and Fuseable x2 Clock Option
• Internal Power-on Reset
• 42-pin PDIP Package Option for Reduced EMC Emission
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay