L1117D-2.5
L1117D-2.5 L1117D-2.5 - Brand New Niko Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
L1117D-2.5
L1117D-2.5 - Brand New Niko Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: L1117D-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNiko Semiconductor
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The L1117 Series are positive and low drop-out three-terminal voltage regulators with 1A output current capability. These devices are designed for use in low voltage applications that offers lower dropout voltage and faster transient response. These devices are fully protected against over current faults, over temperature operation, reversed input polarity, reversed lead insertion, transient voltage spike …etc.
On-Chips trimming the reference voltage to 2% and features the low dropout of maximum 1.45 volts.
EATURES
Fixed 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V or adjustable output voltage
Low dropout voltage: 1.2V typical at up to 1A
Low ground current
Fast transient response
Current & thermal limiting
Line regulation: 0.5% typical
Load regulation: 0.5% typical
SOT-223,TO-220,TO-252,TO-263 package
APPLICATIONS
2.85V active SCSI terminators
8-15V to 5V linear regulators
5V to 2.5V or 3.3V linear regulators
Low voltage micro-controllers
Battery Chargers
Motherboard clock supplies
Post regulator for switching supplies
Micro-controllers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay