SST49LF008A-33-4C-EI
SST49LF008A-33-4C-EI SST49LF008A-33-4C-EI - Brand New SST Memory
Get Quote
Buy Now
SST49LF008A-33-4C-EI
SST49LF008A-33-4C-EI - Brand New SST Memory
Manufacturer Part No: SST49LF008A-33-4C-EI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryMemory ICs
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Firmware Hub for Intel 8xx Chipsets
• 8 Mbit SuperFlash memory array for code/data storage
– 1024K x8
• Flexible Erase Capability
– Uniform 4 KByte Sectors
– Uniform 64 KByte overlay blocks
– 64 KByte Top Boot Block protection
– Chip-Erase for PP Mode Only
• Single 3.0-3.6V Read and Write Operations
• Superior Reliability
– Endurance:100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption
– Active Read Current: 6 mA (typical)
– Standby Current: 10 µA (typical)
• Fast Sector-Erase/Byte-Program Operation
– Sector-Erase Time: 18 ms (typical)
– Block-Erase Time: 18 ms (typical)
– Chip-Erase Time: 70 ms (typical)
– Byte-Program Time: 14 µs (typical)
– Chip Rewrite Time: 15 seconds (typical)
– Single-pulse Program or Erase
– Internal timing generation
• Two Operational Modes
– Firmware Hub Interface (FWH) Mode for In-System operation
– Parallel Programming (PP) Mode for fast production programming
• Firmware Hub Hardware Interface Mode
– 5-signal communication interface supporting byte Read and Write
– 33 MHz clock frequency operation
– WP# and TBL# pins provide hardware write protect for entire chip and/or top Boot Block
– Block Locking Register for all blocks
– Standard SDP Command Set
– Data# Polling and Toggle Bit for End-of-Write detection
– 5 GPI pins for system design flexibility
– 4 ID pins for multi-chip selection
• Parallel Programming (PP) Mode
– 11-pin multiplexed address and 8-pin data I/O interface
– Supports fast In-System or PROM programming for manufacturing
• CMOS and PCI I/O Compatibility
• Packages Available
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP (8mm x 14mm)
– 40-lead TSOP (10mm x 20mm)
– Non-Pb (lead-free) packages available
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay