L1087ADT-3.3
L1087ADT-3.3 L1087ADT-3.3 - Brand New NATIONL IC Chips
Get Quote
Buy Now
L1087ADT-3.3
L1087ADT-3.3 - Brand New NATIONL IC Chips
Manufacturer Part No: L1087ADT-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNATIONL
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The L1087 Series are positive and low dropout three-terminal voltage regulators with 0.8A output current capability. These devices are designed for use in low voltage applications that offers lower dropout voltage and faster transient response.
On-Chips trimming the reference voltage to 1% and features the low dropout of maximum 1.45 volts.
FEATURES
Fixed 3.3V or adjustable output voltage
Low dropout voltage
Low ground current
Fast transient response
Current & thermal limiting
Line regulation: 0.5% typical
Load regulation: 0.5% typical
Available in SOT-89 & TO-92 package
APPLICATIONS
Low voltage micro-controllers
Battery Chargers
5V to 3.3V linear regulators
Motherboard clock supplies
Post regulator for switching supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay