APL1117A-33UE-TRL
APL1117A-33UE-TRL APL1117A-33UE-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL1117A-33UE-TRL
APL1117A-33UE-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL1117A-33UE-TRL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL1117A is a low dropout positive adj ustable or fixed-mode regulator with minimum of 1A output current capability . The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC aplications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply . The APL1117A is also well suitable for other applications such as VGA cards. It is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current, which makes it an ideal to provide wel l -regul ated outputs of 1.2V to 5.0V with 6.4V to 12V input supply. The APL1117A is available in TO-252-3 and SOT -223 packages to meet your need.
Features
· 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
· Fast Transient Response
· Output Current Limiting
· Built-in Thermal Shutdown
· Good Noise Rejection
· 3-T erminal Adjustable or Fixed 1.2V , 1.5V
· Packages: SOT-223, TO-252-3
· Lead Free and Green Devices Available (RoHS Compliant)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay