S-1165B27MC-N6MTFG
S-1165B27MC-N6MTFG S-1165B27MC-N6MTFG - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-1165B27MC-N6MTFG
S-1165B27MC-N6MTFG - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-1165B27MC-N6MTFG In Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6.5V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output200mA
Voltage-Output2.7V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.14V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation0.3 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.7 V
Input-Voltage-MAX6.5 V
Output-Current200 mA
Input-Voltage-MIN+ 2 V
Load-Regulation40 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Dropout-Voltage0.14 V at 200 mA
Dropout-Voltage-Max200 mV at 200 mA
Line-Regulation0.2 % / V
**The S-1165 Series is a positive voltage regulator with a low dropout
the output transistor. An ON/OFF circuit ensures a long battery life, and a small SOT-23-5 package
realizes high-density mounting.
„ Features
• Output voltage: 1.5 V to 5.5 V, selectable in 0.1 V steps.
• High-accuracy output voltage: ±1.0%
• Low dropout voltage: 140 mV typ. (3.0 V output product, IOUT = 200 mA)
• Low current consumption: During operation: 35 μA typ., 65 μA max.
During shutdown: 0.1 μA typ., 1.0 μA max.
• High peak current capability: 200 mA output is possible (at VIN ≥ VOUT(S) + 1.0 V)*1
• Built-in ON/OFF circuit: Ensures long battery life.
• High ripple rejection: 70 dB typ. (at 1.0 kHz)
• Built-in overcurrent protector: Overcurrent of output transistor can be restricted.
• Small package: SOT-23-5
• Lead-free products
„ Applications
• Power supply for battery-powered devices
• Power supply for personal communication devices
• Power supply for home electric/electronic appliances
• Power supply for cellular phones
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay