XC6503D501PR-G
XC6503D501PR-G XC6503D501PR-G - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC6503D501PR-G
XC6503D501PR-G - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC6503D501PR-G In Stock
Product CategoryIC Chips
MfrTorex Semiconductor Ltd
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max6V
Voltage-Output-Min-Fixed5V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.195V @ 300mA
Current-Output500mA
Current-Quiescent-Iq30 µA
PSRR55dB (1kHz)
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current Over Temperature
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOT-89-5/6
Supplier-Device-PackageSOT-89-5
Base-Product-NumberXC6503
■ GENERAL DESCRIPTION
The XC6501 series is a 6.0V high speed, low noise CMOS LDO regulator that can provide stable output voltages within a range of 1.2V to 5.0V (0.05V increments) even without a load capacitor CL. This is possible because phase compensation is carried out internally unlike other LDOs where it is done externally. The series consists of a reference voltage source, driver transistor, error amplifier, current limit circuit, and phase compensation circuit.
■ FEATURES
Operating Voltage Range : 1.4~6.0V
Output Voltage Range : 2.0~5.0V(Accuracy:±1%)
1.2~1.95V(Accuracy:±0.02V)
Dropout Voltage : 150mV@IOUT=100mA, VOUT=2.8V
Low Power Supply : 13μ A@VOUT=2.8V
Stand-by Current : Less than 0.1μ A
Ripple Rejection : 50dB@f=1kHz,VOUT=2.8V
Protection Circuits : Current limit (300mA, TYP.)
: Short circuit protection
Output capacitor is not required : Internal phase compensation
CL High Speed Auto Discharge
Packages USP-3, USP-4
SSOT-24, SOT-25
■ APPLICATIONS
● Mobile phones (RF, Digital cash, I/O etc.)
● Portable games
● Camera modules
● Wireless LAN modules
● LCD modules
● Bluetooth
● Digital-TV tuners
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay