C1206X225K5RACTU
C1206X225K5RACTU C1206X225K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1206X225K5RACTU
C1206X225K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1206X225K5RACTU In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance2.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesSoft Termination
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
ApplicationsBoardflex Sensitive
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.071" (1.80mm)
Product Details
__
Telephone lines use a DC voltage of 48 volts and pass the subscriber’s AC signal pulse of 15 to 25Hz at 70 to 90Vrms. These MLCC Tip & Ring capacitors replace bulky leaded film capacitors and offer excellent frequency response, low ESR and improved temperature characteristics. Ideal for telecommunication and modem applications.
Features
◆ Small size & high capacitance.
◆ Suitable for wave and reflow soldering.
◆ Surface mount.
◆ Low ESR characteristics & improved temperature performance.
◆ RoHS compliant.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay