TPS40050PWPR
TPS40050PWPR TPS40050PWPR - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TPS40050PWPR
TPS40050PWPR - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TPS40050PWPR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC DC Switching Controllers
SeriesTPS40050
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.002212 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseHTSSOP-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package16-HTSSOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Voltage-Supply-Vcc-Vdd8 V ~ 40 V
Frequency-Switching500kHz
Control-FeaturesCurrent Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Output-ConfigurationPositive
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max0.94
Synchronous-RectifierYes
Clock-SyncYes
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage- 0.3 V to + 6 V
Input-Voltage8 V to 40 V
Output-Current200 uA
Description
Features
● Very small conduction losses
● Negligible switching losses
● Extremely fast switching
● Low thermal resistance
● Avalanche capability specified
● ECOPACK®2 compliant component (STPS4045CT)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay