X5045PI-2.7
X5045PI-2.7 X5045PI-2.7 - Brand New RENESAS Supervisors
Get Quote
Buy Now
X5045PI-2.7
X5045PI-2.7 - Brand New RENESAS Supervisors
Manufacturer Part No: X5045PI-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategorySupervisors
Series-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package8-PDIP
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive High
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout100 ms Minimum
Voltage-Threshold2.62V
DESCRIPTION
These devices combine four popular functions, Power on Reset Control, Watchdog Timer, Supply Voltage
Supervision, and Block Lock Protect Serial EEPROM Memory in one package. This combination lowers
system cost, reduces board space requirements, and increases reliability.
FEATURES
• Selectable time out watchdog timer
•Low VCCdetection and reset assertion
—Five standard reset threshold voltages
—Re-program low VCCreset threshold voltage using special programming sequence.
—Reset signal valid to VCC= 1V
• Long battery life with low power consumption
—<50µA max standby current, watchdog on
—<10µA max standby current, watchdog off
—<2mA max active current during read
• 2.7V to 5.5V and 4.5V to 5.5V power supply versions
• 4Kbits of EEPROM–1M write cycle endurance
• Save critical data with Block Lock™ memory
—Protect 1/4, 1/2, all or none of EEPROM array
• Built-in inadvertent write protection
—Write enable latch
—Write protect pin
• 3.3MHz clock rate
• Minimize programming time
—16-byte page write mode
—Self-timed write cycle
—5ms write cycle time (typical)
• SPI modes (0,0 & 1,1)
• Available packages
—8-lead MSOP, 8-lead SOIC, 8-pin PDIP
—14-lead TSSOP
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay