MPC565CZP40
MPC565CZP40 MPC565CZP40 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MPC565CZP40
MPC565CZP40 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MPC565CZP40 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMPC5xx
PackagingTray
Unit-Weight0.086451 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameQorivva
Package-CaseBGA-388
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package388-PBGA (27x27)
Number-of-I-O56 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPowerPC
RAM-Size36K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.5 V ~ 2.7 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size1MB (1M x 8)
Data-ConvertersA/D 40x10b
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.6 V 5 V
Interface-TypeQSPI SCI UART
CoreMPC500
Processor-SeriesMPC5xx
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max2.7 V 5.25 V
Supply-Voltage-Min2.5 V 4.75 V
Maximum-Clock-Frequency56 MHz
Number-of-ADC-Channels40 ADC Channels
Input/output56 I/O
Data-RAM-Size36 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeFlash
Description
MPC5644A Microcontroller
Data Sheet
• 150 MHz e200z4 Power Architecture core
— Variable length instruction encoding (VLE)
— Superscalar architecture with 2 execution units
— Up to 2 integer or floating point instructions per cycle
— Up to 4 multiply and accumulate operations per cycle
• Memory organization
— 4 MB on-chip flash memory with ECC and Read While Write (RWW)
— 192 KB on-chip SRAM with standby functionality (32 KB) and ECC
— 8 KB instruction cache (with line locking), configurable as 2- or 4-way
— 14 + 3 KB eTPU code and data RAM
— 5 x 4 crossbar switch (XBAR)
— 24-entry MMU
— External Bus Interface (EBI) with slave and master port
• Fail Safe Protection
— 16-entry Memory Protection Unit (MPU)
— CRC unit with 3 sub-modules
— Junction temperature sensor
• Interrupts
— Configurable interrupt controller (with NMI)
— 64-channel DMA
• Serial channels
— 3 x eSCI
— 3 x DSPI (2 of which support downstream Micro Second Channel [MSC])
— 3 x FlexCAN with 64 messages each
• 1 x eMIOS: 24 unified channels
• 1 x eTPU2 (second generation eTPU)
— 32 standard channels
— 1 x reaction module (6 channels with three outputs per channel)
• 2 enhanced queued analog-to-digital converters (eQADCs)
— 6 command queues
— Trigger and DMA support
— 688 ns minimum conversion time
• On-chip CAN/SCI/FlexRay Bootstrap loader with Boot Assist Module (BAM)
• Nexus
— Class 3+ for the e200z4 core
— Class 1 for the eTPU
• JTAG (5-pin)
• Development Trigger Semaphore (DTS)
— Register of semaphores (32-bits) and an identification register
— Used as part of a triggered data acquisition protocol
— EVTO pin is used to communicate to the external tool
• Clock generation
— On-chip 4–40 MHz main oscillator
— On-chip FMPLL (frequency-modulated phase-locked loop)
• Up to 120 general purpose I/O lines
— Individually programmable as input, output or special function
— Programmable threshold (hysteresis)
• Power reduction mode: slow, stop and stand-by modes
• Flexible supply scheme
— 5 V single supply with external ballast
— Multiple external supply: 5 V, 3.3 V and 1.2 V
• Packages
— 176 LQFP
— 208 MAPBGA
— 324 TEPBGA
496-pin CSP (calibration tool only)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay