AP34063S8G-13
AP34063S8G-13 AP34063S8G-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP34063S8G-13
AP34063S8G-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP34063S8G-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesAP3406
TypeVoltage Converter
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.002610 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 105 C
Package-CaseSO-8
Operating-Temperature0°C ~ 105°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Up, Step-Down
Supplier-Device-Package8-SOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost
Frequency-Switching100kHz
Current-Output1.6A (Switch)
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage1.25V
Voltage-Output-Max40V (Switch)
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min3V
Voltage-Input-Max40V
ShutdownNo Shutdown
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage1.3 V
Operating-Supply-Current3.5 mA
Input-Voltage40 V
Input-Voltage-MAX40 V
Output-Current1.6 A
Switching-Frequency100 kHz
Input-Voltage-MIN3 V
Load-Regulation0.12 %
Supply-Voltage-Min3 V
Description
Features
• Operation from 3.0V to 40V Input
• Low Standby Current
• Current Limiting
• Output Switch Current to 1.6A
• Output Voltage Adjustable
• Frequency Operation to 100kHz
• Precision 2% Reference
• PDIP-8 and SO-8 Packages
• Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay