MC74VHCT50ADTR2G
MC74VHCT50ADTR2G MC74VHCT50ADTR2G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74VHCT50ADTR2G
MC74VHCT50ADTR2G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74VHCT50ADTR2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHCT
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004949 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-14
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-Channels5 Channels
Voltage-Supply2 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package14-TSSOP
Number-of-Elements6 Elements
Current-Output-High-Low8mA, 8mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Pd-Power-Dissipation450 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
PolarityNon-Inverting
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Logic-FamilyVHCT
Propagation Delay11.4 ns at 3.3 V 8.5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 8 mA
Low-Level-Output-Current8 mA
Number-of-Input-Lines6 Input
Number-of-Output-Lines3 Output
MC74VHCT50ADTR2G Description
The device input is compatible with TTL−type input thresholds and the output has a full 5 V CMOS level output swing. The input protection circuitry on this device allows overvoltage tolerance on the input, allowing the device to be used as a logic−level translator from 3.0 V
CMOS logic to 5.0 V CMOS Logic or from 1.8 V CMOS logic to 3.0 V
CMOS Logic while operating at the high−voltage power supply.
The MC74VHCT50A input structure protects against voltages up to 7 V, regardless of the supply voltage. As a result, the MC74VHCT50A can interface 5 V circuits to 3 V circuits. When VCC = 0 V, the output structures also provide protection. These input and output structures aid in the prevention of device destruction caused by supply voltage mismatch, input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, and other factors.
MC74VHCT50ADTR2G Features
• High Speed: tPD = 3.5 ns (Typ) at VCC = 5 V
• Low Power Dissipation: ICC = 2 A (Max) at TA = 25°C
• TTL−Compatible Inputs: VIL = 0.8 V; VIH = 2.0 V
• CMOS−Compatible Outputs: VOH > 0.8 VCC; VOL < 0.1 VCC @Load
• Power Down Protection Provided on Inputs and Outputs
• These Devices are Pb−Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay